Koeman εξηγεί απόφαση να πάγκο Messi κατά Ρεάλ Μπέτις

Ο καπετάνιος της FC Barcelona ήρθε ως υποκατάστατο για να βοηθήσει να εμπνεύσει μια νίκη επιστροφής κατά το δεύτερο ημίχρονο επί της Ρεάλ Μπέτις.

Ο διευθυντής της Βαρκελώνης Ronald Koeman παγκάδεψε τον Lionel Messi την Κυριακή ελπίζοντας να δώσει στο μέλλον μια ανάπαυση εν μέσω ενός αμείλικτου προγράμματος.

Οι Marc-Andre ter Stegen, Jordi Alba, Ronald Araujo, Sergio Busquets και Antoine Griezmann ήταν οι μόνοι παίκτες που κράτησαν τις θέσεις τους στην αρχική σύνθεση του Koeman μετά τη νίκη με 5-3 μεσοβδόμαδα Copa del Rey στη Γρανάδα μετά από έξτρα χρόνο.

Ο Μέσι, ο οποίος είχε παίξει πάνω από 755 λεπτά ποδοσφαίρου από τις 3 Ιανουαρίου πριν από την Κυριακή, ήταν στον πάγκο δίπλα στους Πέδρι, Φρένκι ντε Γιονγκ και Φραντσίσκο Τρίνκαο.

Αλλά και οι τέσσερις παίκτες, μαζί με τον Samuel Umtiti, ήρθαν ως αντικαταστάτες για να παίξουν σημαντικό ρόλο στη νίκη 3-2 της Βαρκελώνης στην Ρεάλ Μπέτις.

«Έχουμε κάνει εναλλαγές για παίκτες με πολλά λεπτά και παιχνίδια, αν και ο τραυματισμός του Araujo έχει κάνει ακόμα πιο περίπλοκο», δήλωσε ο Koeman όπως ανέφερε ο Marca.

«Πρέπει να επισημάνετε την ομαδική νοοτροπία, σε ένα σκληρό παιχνίδι που κερδίσαμε με την ποιότητα και τον χαρακτήρα μας.»

Ο Μέσι έκανε ισχυρό αντίκτυπο στο 33λεπτο cameo του στη Σεβίλλη σκοράροντας τον ισοσταθμιστή. Όχι μόνο ακύρωσε το πρώτο ημίχρονο του Μπόρχα Ιγκλέσιας, αλλά και την καταμέτρηση του καπετάνιου της Βαρκελώνης σε εννέα γκολ στις τελευταίες 10 εξόδους του.

«Η Βαρκελώνη με τον Μέσι είναι μια καλύτερη ομάδα, πολύ πιο αποτελεσματική», παραδέχτηκε ο Koeman. «Είναι εδώ πολλά χρόνια δείχνοντας ότι είναι ένας ζωτικός παίκτης για αυτή την ομάδα.»

Ο υπερασπιστής του Ρεάλ Μπέτις Βίκτορ Ρουίζ σκόραρε μέσα στο δικό του δίχτυ και αργότερα στη Βαρκελώνη για να ισοπεδώσει το σκορ στο 2-2 πριν ο Τρινκάο απαγάγει έναν αργοπορημένο νικητή για το Μπλαουγκράνα.

Στη συνέχεια, η Βαρκελώνη θα αντιμετωπίσει τη Σεβίλλη στην Ανδαλουσία για το πρώτο σκέλος της ημιτελικής ισοπαλία Copa del Rey την Τετάρτη.