Hat-trick ήρωας Bale αποκαλύπτει λόγο για βελτιωμένη μορφή Τότεναμ

Ο Bale σκόραρε το πρώτο του χατ-τρικ από το 2012 για να βοηθήσει να κατευθύνει τον σύλλογο σε μια εντυπωσιακή νίκη επί της Sheffield United.

Ο Gareth Bale έχει ισχυριστεί ότι «όταν είμαι χαρούμενος συνήθως παίζω καλά» αφού σκόραρε ένα χατ-τρικ στη νίκη της Τότεναμ με 4-0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Ο Ουαλός γύρισε πίσω τα χρόνια της Κυριακής για να κατευθύνει τα Σπερς σε μια κρίσιμη νίκη στο σπίτι. Έκανε τρία εντυπωσιακά τέρματα για τα πρίμα του, αφήνοντάς του οκτώ γκολ στις τελευταίες οκτώ εμφανίσεις του στην Πρέμιερ Λιγκ.

Η παράσταση του Μπέιλ τη νύχτα, κατά κάποιο τρόπο, παρωδία του Χοσέ Μουρίνιο. Ο πρώην αρχηγός των Σπερς δεν χρησιμοποίησε το φτερό, ακόμα και σε πλήρη φυσική κατάσταση, και τον έπαιξε μόνο για 10 λεπτά στα τελευταία δύο παιχνίδια πριν την απόλυσή του.

Σύμφωνα με τον Ράιαν Μέισον, όμως, είναι μια διαφορετική ιστορία. Ο Μπέιλ ξεκίνησε δύο φορές, έπαιξε 181 λεπτά και σκόραρε τέσσερα γκολ στους πρώτους τρεις αγώνες του ενδιάμεσου προπονητή.

«Αισθάνομαι καλά», είπε ο Bale Sky Sports.

«Όπως έχω ξαναπεί, απλά χρειαζόμουν να παίξω παιχνίδια και να παίξω παιχνίδια και το κάνω τώρα, οπότε είμαι χαρούμενος και όταν είμαι χαρούμενος συνήθως παίζω καλά».

Ο γιος Heung-min σκόραρε το τέταρτο και τελικό γκολ του αγώνα. Η Νότια Κορέα έθεσε επίσης το δεύτερο γκολ του Bale, με τον Serge Aurier να βοηθά τα άλλα δύο γκολ του δανεικού της Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Spurs, που έχουν κερδίσει δύο φορές σε τρία παιχνίδια κάτω από τον Mason, κάθονται πέντε πόντους έξω από το κορυφαίο four στην πέμπτη θέση πριν από τους τέσσερις τελικούς αγώνες της Premier League της σεζόν.

«Ήταν μια εξαιρετική παράσταση από την ομάδα», παρατήρησε ο Bale.

«Από την πρώτη σφυρίχτρα ένιωσα ότι ήμασταν στο μπροστινό πόδι και πήρε τον έλεγχο του και έπαιξε κάποιο καλό ποδόσφαιρο. Αισθάνομαι ότι κάνουμε ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση και παίζουμε περισσότερο με τον τρόπο του Τότεναμ».

Ο ίδιος πρόσθεσε: «Η νίκη πάντα κάνει τους πάντες χαρούμενους και δίνει μια νικητήρια νοοτροπία στο καμαρίνι.

«Δεν πρόκειται να συμβεί εν μία νυκτί, αλλά νιώθω ότι κάνουμε ένα βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.»