Fernandes απογοητευμένος με «πραγματικά κακή» Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άμυνα

Οι Red Devils δεν κατάφεραν να κρατήσουν και τους τρεις πόντους στο τελευταίο τους πρωτάθλημα — ένα θρίλερ έξι γκολ στο Old Trafford το Σάββατο.

Ο Μπρούνο Φερνάντες κάλεσε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να «υπερασπιστεί με τα πάντα» μετά το 3-3 αδιέξοδο εναντίον της Έβερτον.

Η Μαν Γιουνάιτεντ έφερε ένα υγιές προβάδισμα 2-0 στο σπάσιμο, ευγενική χορηγία της κεφαλίδας του Edinson Cavani από την εξ επαφής απόσταση και μια εξωπραγματισμένη επίθεση από τον Fernandes.

Αποφασισμένη να δώσει μάχη, η Έβερτον ισοπέδωσε τα πράγματα μόλις 12 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Scott McTominay έδωσε στους Red Devils το προβάδισμα για άλλη μια φορά, αλλά οι καραμέλες άρπαξαν έναν καθυστερημένο, καθυστερημένο ισοσταθμιστή μέσω του Dominic Calvert-Lewin για να αναγκάσουν ένα μερίδιο από κατορθώματα.

Ο στόχος στο λεπτό 90+5 θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί αν ο Harry Maguire, ο οποίος ο Calvert-Lewin, είχε δείξει καλύτερη επίγνωση θέσης.

Ο Fernandes είπε στο MUTV στον τελευταίο ισοσταθμιστή: «Είναι πραγματικά κακό και δεν μπορείς να παραδεχτείς τέτοιους στόχους επειδή από 50 μέτρα απέχουν πολύ από το στόχο μας.

«Δεν μπορείς να αποδεχθείς αυτού του είδους τους στόχους από αυτό. Πρέπει να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι και να είμαστε έτοιμοι και να είμαστε πιο δυνατοί. Πρέπει να υπερασπιστούμε το στόχο μας με τα πάντα».

«Μακάρι να είχαμε παίξει λίγο χειρότερα στο δεύτερο ημίχρονο και ίσως να μην αποδεχτούμε τα γκολ και να σκοράρουμε περισσότερο.

«Στο δεύτερο ημίχρονο, όταν σκοράραμε το τρίτο γκολ, πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν πρέπει να δώσουμε τίποτα, να μην τους δώσουμε ευκαιρίες, και να συνεχίσουμε να προσπαθούμε να σκοράρουμε και να τους πιέσουμε.

«Δεν το κάνουμε αυτό και δυστυχώς παραδεχόμαστε τον στόχο τα τελευταία δευτερόλεπτα».