Erik Ten Hag χτυπά «κοιμάται» Man Utd για την ήττα του Κάντιθ

Οι Red Devils υπέστησαν μια απροσδόκητη ήττα στον πρώτο φιλικό αγώνα τους στην Ισπανία.

Ο Erik ten Hag παραδέχτηκε ότι η Manchester United «έφυγε» στην ήττα 4-2 εναντίον του Κάντιθ την Πέμπτη.

Οι Red Devils ξεκίνησαν το στρατόπεδο προετοιμασίας τους στην Ισπανία με μια απροσδόκητη ήττα.

Το Cadiz σκόραρε δύο φορές στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα. United στη συνέχεια πήρε πίσω στο παιχνίδι μέσα από ένα αυτογκόλ και μια απεργία από Anthony Martial.

Η Ten Hag έπαιξε με 11 διαφορετικούς παίκτες στη δεύτερη περίοδο, αλλά το αποτέλεσμα ήταν στην καλύτερη περίπτωση απογοητευτικό. Η πλευρά της La Liga σκόραρε δύο ακόμη γκολ για να νικήσει την Man Utd σε έδαφος της χώρας.

«Είναι αρκετά σαφές. Δεν ήμασταν ξύπνιοι, ακόμα κοιμόμασταν, στα πρώτα 15 λεπτά», είπε στο MUTV. «Αποτελούν απειλή σε μεταβατικό στάδιο. Έχουμε δει, το δεύτερο γκολ δεν μπορεί να συμβεί.

«Δεν ήμασταν ξύπνιοι στην άμυνα, αλλά και στο μέσο του γηπέδου μας έτρεχαν. Δεν είναι δυνατόν και δεν είναι αποδεκτό.

«Μετά από αυτό, μπήκαμε στο παιχνίδι και πήραμε ένα πέναλτι. Νομίζω ότι ήταν ξεκάθαρο και νομίζω ότι ίσως στο δεύτερο ημίχρονο αξίζαμε άλλη μια ποινή, αλλά η πρώτη ήταν ξεκάθαρη.

«Ήρθαμε στο παιχνίδι, αλλά δεν μπορέσαμε να προλάβουμε τον ισοσταθμιστή πριν το ημίχρονο.»

Η Man Utd ταξίδεψε στην Ισπανία χωρίς 15 παίκτες λόγω του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Οι Red Devils αποφάσισαν επίσης να κρατήσουν τον Jadon Sancho έξω από την ομάδα τους για τους φιλικούς αγώνες.

Οι άνδρες των δέκα Hag θα συνεχίσουν το στρατόπεδό τους με φιλικό αγώνα εναντίον της Ρεάλ Μπέτις το Σάββατο.