Aubameyang ανακουφισμένος να είναι πίσω μεταξύ των στόχων για Arsenal

Ο καπετάνιος Gunners σκόραρε το πρώτο του γκολ σε σχεδόν δύο μήνες μετά την επιστροφή του στην έναρξη του XI μετά από μια περίοδο ελονοσίας.

Ο Pierre-Emerick Aubameyang ήταν «πολύ χαρούμενος» που σκόραρε στο πρώτο του ξεκίνημα για την Arsenal μετά την ανάρρωσή του από την ελονοσία.

Ο Aubameyang κατάφερε να χρησιμοποιήσει το πρώτο του ξεκίνημα μετά από πάνω από ένα μήνα για να θέσει τέλος στη σερί των έξι αγώνων του στα 78 λεπτά δράσης που του δόθηκε στη νίκη της Άρσεναλ με 2-0 επί της Newcastle United την Κυριακή.

Ο σκοπευτής της Γκαμπόν σκόραρε το δεύτερο γκολ της πλευράς του στο δεύτερο ημίχρονο για να βοηθήσει τους Gunners να επιστρέψουν στο πρώτο μισό του πίνακα της Premier League.

«Οφείλω να πω ότι όταν λείπεις για μερικές εβδομάδες συνειδητοποιείς πόσο καλό είναι να είσαι ξανά στο γήπεδο», δήλωσε ο Aubameyang μετά τον αγώνα, μέσω του Goal. «Ήμουν πραγματικά χαρούμενος που γύρισα πρώτος και σκόραρε ένα γκολ.»

«Στο τέλος τα τελευταία πέντε λεπτά πέθαινα λίγο. Αλλά για να πω την αλήθεια, ένιωσα καλά σε όλο το παιχνίδι έτσι ήμουν πραγματικά ευχαριστημένος με αυτό.

«Πρέπει να πω ότι οι γιατροί έκαναν απίστευτη δουλειά μαζί μου, φέρνοντάς με στο νοσοκομείο και τέτοια πράγματα. Είμαι πραγματικά ευγνώμων γι ‘αυτούς.»