Arteta παρέχει ενημέρωση τραυματισμών για Arsenal αστέρι Smith-Rowe

Ο 20χρονος μέσος έπρεπε να αποχωρήσει πριν το ημίχρονο με έναν τραυματισμό κατά τη διάρκεια της νίκης της Άρσεναλ στο Λέστερ Σίτι.

Ο διευθυντής της Arsenal Mikel Arteta επιβεβαίωσε ότι ο Emile Smith Rowe υπέστη μυϊκό τραυματισμό στη νίκη με 3-1 επί του Leicester City και ελπίζει ότι δεν είναι πολύ σοβαρό.

Ο Smith Rowe ξεκίνησε την 11η Πρέμιερ Λιγκ της σεζόν στο ταξίδι του Σαββάτου στο King Power Stadium. Αλλά κράτησε μόνο μέχρι το 42ndλεπτό του αγώνα πριν η Arteta έπρεπε να τον αντικαταστήσει με τον δανεικό Martin Odegaard της Ρεάλ Μαδρίτης.

«Ήταν ένας μυϊκός τραυματισμός», δήλωσε η Arteta στην BT Sport στο Smith-Rowe.

«Δεν ένιωθε άνετα να συνεχίσει να παίζει, οπότε αποφασίσαμε να τον βγάλουμε έξω. Ας ελπίσουμε ότι δεν είναι πάρα πολλά.»

Παρά το γεγονός ότι ο Youri Tielemans παρέδωσε στον Leicester προβάδισμα έξι λεπτών, η Arsenal αντιστάθηκε για να διεκδικήσει μια εξαιρετική νίκη 3-1. Ο David Luiz εξισωνόταν από ένα ελεύθερο λάκτισμα του Willian πριν ο Alexandre Lacazette σκοράρει πέναλτι λίγο πριν το ημίχρονο.

Στη συνέχεια, ο Νίκολας Πέπε ανέβηκε για να κερδίσει ένα τρίτο γκολ για να σφραγίσει back-to-back νίκες για τους Gunners μετά τη νίκη τους με 3-2 Europa League επί της Benfica την Πέμπτη.

«Είμαι πραγματικά περήφανος για την ομάδα», δήλωσε η Arteta για τη νίκη της επιστροφής.

«Ο χαρακτήρας που δείξαμε, η προσωπικότητα που παίξαμε και ο τρόπος με τον οποίο αντιδρούσαμε σε μια απογοητευτική αρχή και πάλι, επειδή βάζει αυτή την ομάδα στο χειρότερο σενάριο.

«Μετά φαινόμασταν συνθετικός, με αυτοπεποίθηση. Η ενέργεια και η θετικότητα γύρω από την ομάδα ήταν πραγματικά καλή. Δημιουργήσαμε κάποιες καλές στιγμές και πετύχαμε μερικά καλά γκολ».

«Νομίζω ότι συνολικά, απλά έπρεπε να κερδίσουμε.»

Η Άρσεναλ θα προετοιμαστεί για ένα ταξίδι στο Μπέρνλεϊ το επόμενο Σαββατοκύριακο στην Πρέμιερ Λιγκ.