Ο Ρονάλντο έρχεται πιο κοντά στο διεθνές ρεκόρ του Ali Daei

Τώρα είναι μόνο θέμα πότε πριν ο Ρονάλντο γίνει ο κορυφαίος διεθνής σκόρερ όλων των εποχών σε χρώματα Πορτογαλίας.

Αφού έριξε άσφαιρα στους δύο πρώτους προκριματικούς φέτος, ο Ρονάλντο σκόραρε το 31ο γκολ του στο Παγκόσμιο Κύπελλο προκριματικά στη νίκη 3-1 της Πορτογαλίας στο Λουξεμβούργο.

Αποτελεί μεγάλη ανακούφιση για το CR7, αφού εσφαλμένα αρνήθηκε ένα γκολ στην τελευταία του εκδρομή εναντίον της Σερβίας.

Ένα άλλο γκολ για τον Ρονάλντο σημαίνει ότι έχει σκοράρει για την Πορτογαλία κάθε ημερολογιακό έτος από το πρώτο του διεθνές γκολ το 2004.

Επίσης, τώρα είναι μόλις έξι γκολ μακριά από το να δεσμεύει το ρεκόρ όλων των εποχών για μια εθνική ομάδα ανδρών. Το ρεκόρ των 109 γκολ κατέχει ο πρώην ιρανικός επιθετικός Ali Daei, ο μόνος άλλος άνδρας ποδοσφαιριστής που ξεπερνά το ορόσημο των 100 γκολ.

Ο Gerson Rodrigues έδωσε στο Λουξεμβούργο ένα προβάδισμα σοκ στο 30ο λεπτό, αλλά ο Diogo Jota ισοδυναμεί με την Πορτογαλία στο δεύτερο λεπτό της διακοπής. Ο Ρονάλντο και ο Ζοάο Παλχίνια πρόσθεσαν γκολ στο δεύτερο ημίχρονο για να εξασφαλίσουν μια νίκη επιστροφής για τον Φερνάντο Σάντος και την εταιρεία.

Η Πορτογαλία προερχόταν από ισοπαλία 2-2 εναντίον της Σερβίας. Και οι δύο ομάδες ισούνται με επτά πόντους στην κορυφή μετά από τρεις αγώνες.

Με αυτό το ρυθμό, ο Ρονάλντο θα μπορούσε να κάνει το διεθνές ρεκόρ δικό του κάποια στιγμή πριν από το τέλος του έτους. ενδεχομένως κατά τη διάρκεια των Ευρώ αργότερα τον Ιούνιο.