Τότεναμ «τιμωρείται από τα ίδια λάθη» κατά του Λίβερπουλ — Mourinho

Οι ακυρώσεις στην άμυνα κατέληξαν να κοστίζουν και τους τρεις πόντους για τους Σπερς εναντίον των Ρεντς, και τώρα βρίσκουν οκτώ πόντους από τους ηγέτες των πρωταθλημάτων.

Ο Χοσέ Μουρίνιο κατηγορεί μεμονωμένα λάθη για την ήττα του Τότεναμ στο Λίβερπουλ στην Πρέμιερ Λιγκ την Πέμπτη.

Η Τότεναμ πίστευε ότι όλα ήταν υπό έλεγχο με το επίπεδο του σκορ καθώς πλησίαζε το ημίχρονο, αλλά ο Ρομπέρτο Φιρμίνο φρόντισε να πάνε στο διάλειμμα πίσω.

Η Λίβερπουλ πρόσθεσε γρήγορα άλλη μια φορά μετά την ανακάλυψη του Trent Alexander-Arnold πριν ο Sadio Mane στρογγυλοποιήσει τη νίκη με 3-1.

Ο Pierre-Emile Hojbjerg σκόραρε ένα απόλυτο εντυπωσιακό από έξω από το κουτί, αλλά αποδείχθηκε ότι ήταν μόνο ένας στόχος παρηγοριάς για την πλευρά του.

Και τα τρία γκολ που παραχωρήθηκαν ήταν αποτέλεσμα προχειρότητας υπεράσπισης από τους Σπερς. Ο Ουγκώ Λόρης και ο Έρικ Ντίερ δίστασαν να αντιμετωπίσουν το σταυρό του Μάνε για το πρώτο, ο Λόρης έσπρωξε την μπάλα κατευθείαν στο μονοπάτι του Αλεξάντερ-Άρνολντ για το δεύτερο, και ο τρίτος ήρθε αφού ο Τζο Ρόντον απέτυχε να καθαρίσει την μπάλα.

«Τιμωρηθήκαμε από τα δικά μας λάθη», δήλωσε ο Mourinho στο BBC Sport.

«Όλα πήγαν στραβά στο πρώτο ημίχρονο, δεν θα έπρεπε να χάνουμε στο ημίχρονο. Νόμιζα ότι ήμασταν πολύ σταθεροί και πολύ σίγουροι στο πρώτο ημίχρονο.

«Για να πάει 1-0 κάτω, δεν είναι εύκολο. Να χάσεις τον Χάρι, δεν είναι εύκολο. Και, στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μισού, για να έχουμε ένα άλλο αμυντικό λάθος, στο 2-0 είναι διανοητικά δύσκολο να αντισταθεί.

«Αλλά είχαμε μια καλή αντίδραση, στο μισό της αντιπολίτευσης, και στη συνέχεια ένα άλλο λάθος — αυτή τη φορά από ένα νεαρό αγόρι [Roden] που έπαιξε τόσο καλά.

«Αλλά πρέπει να επαινέσω τα παιδιά που έμειναν στο γήπεδο γιατί προσπάθησαν μέχρι το τέλος.»