Το στήριγμα Lewandowski στέλνει την Μπάγερν στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου Club

Ο Robert Lewandowski συνέχισε την κόκκινη καυτή φόρμα μπροστά από το γκολ για να στείλει την Μπάγερν Μονάχου στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA Club.

Ο Robert Lewandowski σκόραρε σε κάθε ημίχρονο για να ρίξει την Μπάγερν Μονάχου στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA Club μετά από νίκη με 2-0 επί του Al Ahly στο στάδιο Ahmed bin Ali τη Δευτέρα.

Οι Ευρωπαίοι πρωταθλητές έκαναν γνωστή την υπεροχή τους από νωρίς και η Αφρικανική πλευρά είχε τον τερματοφύλακα Mohamed El Shenawy να ευχαριστήσει που τους κράτησε στο επίπεδο των 15 λεπτών.

Έμοιαζε αναπόφευκτο και η ανακάλυψη ήρθε αρκετά σύντομα. Ο σταυρός του Kingsley Coman βρήκε τον Serge Gnabry σε μια θέση βολής και ο Γερμανός έκοψε την μπάλα πίσω στον Lewandowski για να ρίξει ένα lowdrive σουτ μπροστά από τον τερματοφύλακα Al-Ahly.

Al Ahly είχε γρήγορα την πρώτη τους ευκαιρία, αλλά κεφαλίδα Taher Mohamed από ένα πήγε κατ ‘ευθείαν στο Manuel Neuer.

Αλλού, ο Τζόσουα Κίμμιχ και ο Αλφόνσο Ντέιβις έχασαν πιθανότητες να αυξήσουν το προβάδισμα της Μπάγερν πριν το διάλειμμα.

Μπάγερν συνέχισε να απολαμβάνει το καλύτερο της κατοχής και τις πιθανότητες στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ahly απείλησε στο διάλειμμα αλλά απέτυχε να δοκιμάσει τον Neuer.

Με τα λεπτά που απομένουν, ο Sane χτυπήθηκε σε ένα σταυρό στην πίσω θέση για να δώσει στον Lewandowski μια ελεύθερη κεφαλίδα και να βάλει το παιχνίδι πέρα από κάθε αμφιβολία.

Με το στήριγμα, ο Lewandowski συνεχίζει μια αξιοσημείωτη σεζόν και τώρα είναι μέχρι 29 γκολ για τη σεζόν σε όλους τους διαγωνισμούς.

Al-Ahly έχουν δει το εντυπωσιακό 32-παιχνίδι αήττητο τρέξιμο τους να φτάνει στο τέλος τους. Ωστόσο, μπορούν να κρατήσουν ψηλά το κεφάλι τους ενάντια στους βασιλείς πρωταθλητές της Ευρώπης.

Η Μπάγερν θα αναλάβει τώρα την Μεξικάνικη στολή Τίγρες στον τελικό της Πέμπτης. Οι πρωταθλητές Ευρώπης θα έχουν τώρα ως στόχο τον δεύτερο θρίαμβο του Club World στην ιστορία τους.