Το «σβήσιμο του Mbappe» είναι το μυστικό για την επιτυχία του Μονακό στο PSG — Kovac

Οι Μονεγάσκοι κινήθηκαν μέσα σε δύο σημεία από τους Παριζιάνους για να ανοίξουν τον αγώνα τίτλου αφού τους ξυλοκόπησαν στο Parc des Princes την Κυριακή.

Ο Νίκο Κόβατς εξήγησε πώς ο AS Monaco κατάφερε να αναστατώσει τον Paris Saint-Germain στην τελευταία συνάντηση της Λιγκ 1, αποκαλύπτοντας ότι στόχος της πλευράς του ήταν να κρατήσει ήσυχο τον Kylian Mbappe.

Η Σοφιάν Ντιόπ άνοιξε το σκορ μόλις έξι λεπτά μετά την έναρξη πριν ο Γκιγιέρμο Μαριπάν προσθέσει άλλα έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς το Μονακό νίκησε το PSG 2-0.

Ο Mappe έκοψε μια απογοητευμένη φιγούρα σε όλο το πρώτο εξάμηνο και, μόλις και μετά βίας επέτρεψε μια απλή αφή, φαινόταν χαμένη λίγο πολύ ολόκληρο τον αγώνα.

Ο Γάλλος φόργουορντ είχε κάνει πρωτοσέλιδα με ένα χατ-τρικ εναντίον της Μπαρτσελόνα στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά δεν κατάφερε να επηρεάσει την προηγούμενη πλευρά του.

Η Les Monegasques έγινε η πρώτη ομάδα σε σχεδόν μια δεκαετία που έκανε το πρωτάθλημα διπλό πάνω από τους Les Parisiens, έχοντας κερδίσει το προηγούμενο πρωτάθλημα 3-2 στην 11η αγωνιστική της Ligue.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση της ομάδας μου. PSG είναι μια μεγάλη ομάδα. Παίξαμε πολύ σκληρά για 90 λεπτά και αξίζαμε τη νίκη», είπε ο Κόβατς μετά τον αγώνα, μιλώντας στο Canal+.

«Δεν είχαν πολλές ευκαιρίες. Πρέπει να συγχαρώ τους παίκτες μου.

«Το σχέδιό μας; Έπρεπε να διαγράψουμε τον Kylian Mappe επειδή είναι μεγάλος επιθετικός. Έπρεπε να του στερήσουμε την μπάλα βάζοντας τρεις ή τέσσερις παίκτες πάνω του.

«Προς υπεράσπιση, δείξαμε ένα άλλο πρόσωπο του Μονακό επειδή δεν δεχθήκαμε πολλές ευκαιρίες.

«Απόψε ήταν υπέροχα. Αυτό χρειαζόμασταν».