Στόχος Ρεάλ Μαδρίτης εναντίον Atalanta «προγραμματισμένο κομμάτι του παιχνιδιού» — Ζιντάν

Η αριστερή πλάτη των Los Blancos σηκώθηκε στην περίσταση, ελλείψει του κορυφαίου σκόρερ της ομάδας, για να δώσει στο πλευρό του μια κρίσιμη νίκη στην τελευταία 16 εκτός έδρας νίκη.

Ο νικητής της Ρεάλ Μαδρίτης εναντίον της Αταλάντα ήταν ένα «προσχεδιασμένο έργο», αποκάλυψε ο Ζινεντίν Ζιντάν.

Ωστόσο, ο Ζιντάν ομολόγησε περαιτέρω, ότι δεν ήταν ο Φέρλαντ Μέντυ που υποτίθεται ότι θα ήταν αυτός που θα σκόραρε το γκολ.

Φαίνεται ότι το πρώτο σκέλος της σύγκρουσης του Champions League τελευταία 16 μεταξύ Ρεάλ Μαδρίτης και Αταλάντα θα τελείωνε ως ισοπαλία χωρίς γκολ με το σκορ να παραμένει άδειο μέχρι τα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα.

Οι Los Blancos έδειχναν χωρίς τον Karim Benzema και τον Sergio Ramos, ενώ η La Dea έπαιζε με δέκα άνδρες από το 17ο λεπτό μετά την σκληρή αποστολή του Remo Freuler.

Στα 86 λεπτά, ο Mendy ξέσπασε τελικά το αδιέξοδο, καθώς το αριστερό πίσω εξαπέλυσε μια ισχυρή βολή έξω από το κουτί για να εξασφαλίσει μια κρίσιμη νίκη 1-0 για τους επισκέπτες.

«Ναι, ήταν ένα προσχεδιασμένο έργο», ανέφερε ο μάνατζερ της Ρεάλ Μαδρίτης στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα, όταν ρωτήθηκε για το στόχο, μέσω του Managing Madrid.

«Αλλά, ο παίκτης που υποτίθεται ότι θα πυροβολούσε δεν ήταν ο Φέρλαντ! Αλλά καλά… σκόραρε με το δεξί του πόδι. Νομίζω ότι μερικές φορές καταφέρνει να το χτυπήσει με περισσότερη δύναμη με το δεξί του. Είναι πιο ακριβής με το αριστερό, αλλά ίσως δυνατότερος με το δεξί.»

Ο Ζιντάν πρόσθεσε στον αγώνα: «Δεν νομίζω ότι παίξαμε σπουδαίο παιχνίδι, αλλά το σημαντικό ήταν το αποτέλεσμα.

«Έχουμε ένα στόχο μακριά και ένα καθαρό φύλλο. Η γραβάτα είναι ακόμα ζωντανή, όμως. Θα πρέπει να παίξουμε ένα καλό παιχνίδι στο δεύτερο σκέλος.»