Ο Σιμεόνε παίρνει «πολλά θετικά» από το αδιέξοδο Ατλέτικο εναντίον Σέλτα

Η σερί νίκης των οκτώ αγώνων του Λος Ροτζιμπλάνκος έληξε τη Δευτέρα μετά από έναν τελευταίο ισοπεδωμένο από τον Φακούντο Φερέιρα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης στερήθηκε ένατη συνεχόμενη νίκη της La Liga μετά την ισοπαλία της Celta Vigo.

Το αποτέλεσμα 2-2 στη Wanda Metropolitano εμπόδισε επίσης την Ατλέτικο να αποκαταστήσει ένα προβάδισμα 10 σημείων στην κορυφή του τραπεζιού.

Luis Suarez και οι δύο ισοπέδωσε τα πράγματα για την πλευρά του και τους έδωσε το προβάδισμα σε διάστημα πέντε λεπτών, σπάζοντας ένα ρεκόρ Κριστιάνο Ρονάλντο στη διαδικασία, αφού Santi Mina είχε ανοίξει το σκορ.

Οι οικοδεσπότες κοίταξαν για άλλα τρία σημεία, αλλά ο Facundo Ferreyra μπήκε στο φύλλο αποτελεσμάτων στο 89ο λεπτό για να εξασφαλίσει μερίδιο από τα λάφυρα.

Οι άνδρες του Diego Simeone εξακολουθούν να ηγούνται του αγώνα τίτλου με διαφορά οκτώ σημείων έναντι της δεύτερης θέσης FC Barcelona με ένα παιχνίδι στο χέρι.

«Για να είμαι ειλικρινής, φεύγω από εδώ με πολλά θετικά», δήλωσε ο Simeone στη συνέντευξη τύπου μετά τον αγώνα, μέσω της Marca.

«Τα δεύτερα ημίχρονα από [Ρενάν] Λόντι, [Τζέφρι] Κοντόγμπια, [Λούκας] Τορέιρα… η παράσταση του [Angel] Correa… Είναι πολύ σημαντικά πράγματα που βλέπουν στο μέλλον.

«Καμία ομάδα δεν είχε πολλές ευκαιρίες. Βελτιώσαμε με την αλλαγή του συστήματος στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Torreira και Kondogbia να κερδίζουν την μπάλα πίσω.

«Η ισοπαλία ήταν δίκαιη. Δεν αξίζαμε τον στόχο μας στο πρώτο ημίχρονο και δεν τους άξιζε ο ισοσταθμιστής τους».