Ο Ρονάλντο ταιριάζει με το θρύλο της Τσέλσι για το μοναδικό ορόσημο της Πρέ

Ο Πορτογάλος σούπερ σταρ πρόσθεσε ένα ακόμη εντυπωσιακό ορόσημο στην ανάσυρσή του, αφού ξαναβρήκε το πίσω μέρος του διχτυού για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχει γίνει ο παλαιότερος παίκτης της Πρέμιερ Λιγκ τόσο να σκοράρει και να βοηθήσει σε ένα παιχνίδι από το θρύλο Τσέλσι Didier Drogba.

Ο φόργουορντ έκανε το κατόρθωμα κατά τη διάρκεια της νίκης 3-0 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επί της Τότεναμ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Σε ηλικία 36 ετών και 267 ημερών, ο Ρονάλντο ταίριαξε το ορόσημο του Ντρογκμπά με στυλ το Σάββατο. Έριξε την Γιουνάιτεντ στο προβάδισμα με ένα λαμπρό folley εναντίον του Σπερς πριν το ημίχρονο. Στη συνέχεια, για να γλυκάνει τη συμφωνία, παρήγαγε ένα σλάιντ-κανόνα για να στήσει τον Edinson Cavani για το επόμενο γκολ του συλλόγου στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μάρκους Ράσφορντ, ο οποίος αντικατέστησε τον Ρονάλντο ως υποκατάστατο του δεύτερου ημίχρονου, σφράγισε τη νίκη με τρίτο γκολ τέσσερα λεπτά από το χρόνο.

Πότε σκόραρε τελευταία φορά ο Ντρογκμπα και βοήθησε σε ένα παιχνίδι EFL;

Παρεμπιπτόντως, ο Drogba ήταν ακριβώς 36 ετών και 267 ημερών όταν πέτυχε αυτό το κατόρθωμα. Και για να προσθέσω την ειρωνεία, ήταν ενάντια στους ίδιους αντιπάλους — Τότεναμ — και τελείωσε με το ίδιο σκορ.

Η Ελεφαντοστού έθεσε το ρεκόρ τον Δεκέμβριο του 2014 κατά τη διάρκεια μιας νίκης 3-0 για την Chelsea πάνω από Spurs. Βοήθησε το πρώτο γκολ της Eden Hazard στο Stamford Bridge στο 19ο λεπτό και μετά μπήκε στο σκορ μόνος του τρία λεπτά.

Η Τότεναμ είναι τα μεγαλύτερα Άγγλοι θύματα του Ρονάλντο.

Το γκολ του καπετάνιου της Πορτογαλίας το Σάββατο ήταν η 11η φορά που σκόραρε εναντίον των Σπερς, περισσότερο από κάθε άλλη αγγλική πλευρά που αντιμετώπισε στην καριέρα του. Τα συνολικά στατιστικά του είναι 11 γκολ και έξι ασίστ σε 19 παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

Εκτός από αυτό, ο Ρονάλντο έχει επίσης σκόραρε και βοήθησε σε έναν αγώνα Premier League ενάντια στο σύλλογο του Λονδίνου σε τρεις περιπτώσεις.