Η βάναυσα ειλικρινής γνώμη του Solskjaer για τις ελπίδες τίτλου του Man United

Ένας ισοσταθμιστής από την Έβερτον το Σάββατο κόστισε πολύτιμους πόντους στους Red Devils στον αγώνα τίτλου της Premier League.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν μπορεί να θεωρηθεί διεκδικητές τίτλου, λέει ο Όλε Γκάναρ Σολσκγιάερ, ο οποίος εκτιμά ότι τα ΜΜΕ έχουν υπερβάλει τις προοπτικές του συλλόγου.

Ο ισοσταθμιστής χρόνου τραυματισμού του επιθετικού Έβερτον Ντόμινικ Κάλβερτ-Lewin αρνήθηκε στην United την ευκαιρία να κινηθεί επίπεδο σε πόντους με την Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή του τραπεζιού. Αντ’ αυτού έπρεπε να συμβιβαστούν με 3-3 ισοπαλία στο Old Trafford.

Εκτός από το έλλειμμα δύο σημείων στους ηγέτες του πρωταθλήματος, η πλευρά του Solskjaer έχει παίξει επίσης δύο ακόμα αγώνες. Οι ελπίδες για έναν πρώτο τίτλο από το 2013, ως εκ τούτου, φαίνεται ζοφερή προς το παρόν.

«Δεν μιλάμε για τη νίκη τίτλων», δήλωσε ο Solskjaer αφεντικό των Red Devils στο Sky Sports. «Έχουμε διανύει πολύ δρόμο, αυτή η ομάδα.

«Δεν πρέπει καν να θεωρηθεί ως κυνηγοί τίτλων. Αυτό είναι περισσότερο λόγια που λέτε εσείς (τα μέσα ενημέρωσης).

«Πρέπει να είμαστε καλύτεροι ως ομάδα και να δούμε πού θα καταλήξουμε. Προχωρώντας προς τα εμπρός, πρέπει να σταματήσουμε να δεχόμαστε εύκολους στόχους».

Ο Edinson Cavani και ο Bruno Fernandes είχαν βάλει την United μπροστά ενάντια στην Everton πριν το διάλειμμα. Ωστόσο, το λάθος του David de Gea στο γκολ επέτρεψε στον Abdoulaye Doucoure να σκοράρει για τους επισκέπτες στο δεύτερο ημίχρονο. Ο James Rodriguez αργότερα ισοπέδωσε το σκορ στο 52 λεπτό για να ολοκληρώσει μια γρήγορη ανάκαμψη.

Και ενώ η κεφαλίδα του Σκοτ Μακτομινέ αποκατέστησε το προβάδισμα της Γιουνάιτεντ, ο Κάλβερτ-Λιούιν εκμεταλλεύτηκε κάποιο φτωχό αμυντικό παιχνίδι για να αρπάξει ένα δραματικό σημείο για την Έβερτον.

Τώρα Solskjaer πρέπει να στρέψει την προσοχή του στην Τρίτη για ένα FA Κύπελλο πέμπτου γύρου σύγκρουση με West Ham στο Old Trafford.