Γιατί ήταν ο Μέσι στο ημίχρονο στο τελευταίο παιχνίδι του PSG;

Ο έξι φορές νικητής του Ballon d’Or ήταν μια αιφνιδιαστική απών στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς το PSG ξεκίνησε μια νίκη επιστροφής επί της Λιλ.

Ο Mauricio Pochettino αντικατέστησε τον Lionel Messi ως «προφύλαξη» κατά τη διάρκεια της νίκης του Παρισιού Σεν Ζερμέν με 2-1 επί της Λιλ, αλλά επιμένει ότι «δεν είναι «μεγάλο θέμα».

Αφού υπέστη ένα πρόβλημα μυών στην προπόνηση αυτή την εβδομάδα, ο Μέσι πέρασε μια καθυστερημένη δοκιμασία φυσικής κατάστασης για τον αγώνα της Παρασκευής. Ο 34χρονος ξεκίνησε σε κεντρική επίθεση, αλλά δεν μπορούσε να κάνει αντίκτυπο καθώς η PSG έπεφτε γκολ. Έκανε χώρο για τον Μάουρο Ικάρντι κατά τη διάρκεια του διαλείμματος, προς έκπληξη πολλών οπαδών.

Από τη θετική πλευρά, όμως, ο Pochettino είναι βέβαιος ότι ο Αργεντινός συμπατριώτης του θα αντιμετωπίσει την RB Leipzig στο Champions League την Τετάρτη.

«Πρέπει να περιμένουμε. Μιλήσαμε με τον γιατρό. Είναι προληπτικό μέτρο. Δεν μπορούσε να συνεχίσει, αλλά δεν είναι μεγάλο θέμα. Θα είναι διαθέσιμος για το επόμενο παιχνίδι», δήλωσε το αφεντικό του PSG στο Amazon Prime.

Οι Παριζιάνοι άλλαξαν τα πράγματα κατά την απουσία του Μέσι. Ο Marquinhos σκόραρε δεύτερο ημίχρονο ισοσταθμιστή στο 77ο λεπτό πριν ο Angel Di Maria πετύχει ένα γκολ που κερδίζει αγώνα με μόλις δύο λεπτά.

Ως αποτέλεσμα, η PSG έχει — προς το παρόν τουλάχιστο — δημιουργήσει προβάδισμα 10 βαθμών στην κορυφή της βαθμολογίας Ligue 1.