ΒΙΝΤΕΟ: Το πρώτο άγγιγμα του Οζίλ οδηγεί σε γκολ στο ντεμπούτο της Φενερμπαχτσέ

Ο Mesut Ozil επέστρεψε στο ποδόσφαιρο αυτή την Τρίτη και ήδη έδειξε τις ικανότητές του στο playmaker για την Fenerbahce.

Πέρασαν 332 μέρες από τότε που είδαμε τον Mesut Ozil να βγαίνει στο γήπεδο ποδοσφαίρου. Ο Γερμανός έκανε την τελευταία του εμφάνιση για την Arsenal στις 7 Μαρτίου 2020 όταν ξεκίνησε εναντίον του West Ham στην Πρέμιερ Λιγκ. Σχεδόν ένα χρόνο αργότερα, ο μέσος έκανε το ντεμπούτο του στην Fenerbahce και ήδη άρχισε να δείχνει την επιρροή που μπορεί να έχει στην ομάδα.

Αυτό το απόγευμα της Τρίτης, η Fenerbahce ήταν ισόπαλη με 1-1 εναντίον του Hatayspor στο τουρκικό Super Lig, όταν ο Erol Bulut πήρε μια απόφαση που θα ευχαριστούσε όλους τους οπαδούς του Yellow Canary. Ο Mesut Ozil μπήκε στο γήπεδο στο 77ο λεπτό του αγώνα για να αντικαταστήσει τον Thiam, ο οποίος είχε σκοράρει το πρώτο γκολ.

Φυσικά, δεν άργησε να δείξει ο πλέι-μέικερ για άλλη μια φορά τι είναι. Μόλις 11 λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο, ο Ozil έστησε τον Ferdi Kadioglu στη δεξιά πτέρυγα με ένα μακρύ πέρασμα. Στη συνέχεια, ο νεαρός μέσος προχώρησε για να βάλει ένα επικίνδυνο σταυρό στο κουτί που οδήγησε σε ένα δικό του γκολ από τον αμυντικό του Hatayspor Billong.

Η Fenerbahce κέρδισε το παιχνίδι μετά από αυτό το τελευταίο γκολ και τώρα είναι αδιαμφισβήτητοι ηγέτες του πρωταθλήματος, τέσσερις βαθμοί πάνω από τους αντιπάλους Besiktas. Αναχώρηση κάτω από το πρώτο άγγιγμα του Οζίλ για την τουρκική πλευρά που βοήθησε στην εξασφάλιση του νικηφόρου γκολ.