ΒΙΝΤΕΟ: Ο Amad Diallo βάζει ένα στήριγμα στο ντεμπούτο του στο Μάντσεστερ

Το νέο παιδί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχει σκοράρει δύο φορές στο ντεμπούτο του ενάντια στην ομάδα Under-23 του Λίβερπουλ.

Ο Amad Diallo ξεκίνησε την καριέρα του ως Κόκκινος Διάβολος με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ο 18χρονος παρουσιάστηκε στη σύγκρουση του Σαββάτου μεταξύ των ομάδων Under-23 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Λίβερπουλ. Αν και ήταν μια ομάδα για νέους, οι οπαδοί της United θα χαρούν να δουν τον νεαρό να χτυπά το δίχτυ για πρώτη φορά ενάντια στους αντιπάλους τους.

Στην πραγματικότητα, ο φτερός χρειαζόταν μόνο 14 λεπτά στο γήπεδο για να σκοράρει το πρώτο του γκολ ως Κόκκινος Διάβολος. Ο Diallo εκμεταλλεύτηκε μια κακή επαφή από έναν αμυντικό του Λίβερπουλ και χρησιμοποίησε το ρυθμό του για να βάλει αβίαστα την μπάλα πέρα από τον τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Amad Diallo έδειξε για άλλη μια φορά την ψυχραιμία του και την αυτοπεποίθησή του, καθώς του δόθηκε η ευκαιρία να σκοράρει ποινή. Ο πρώην άνθρωπος Atalanta έβαλε την μπάλα πέρα από το στυλ του τερματοφύλακα Panenka. Στην πραγματικότητα, ο Diallo σκόραρε το έκτο και τελικό γκολ της United.

Η ομάδα Under-23 της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε 6-3 εναντίον του Λίβερπουλ με τέσσερα γκολ που σκόραρε ο 17χρονος Τζο Χάγκιλ. Η λαμπρή παράσταση του νεαρού δεν αγνοήθηκε από τον διευθυντή της πρώτης ομάδας των Κόκκινων Διαβόλων. Πριν από τη σύγκρουση της ανώτερης ομάδας εναντίον της Άρσεναλ, ο Solskjaer έδωσε την ετυμηγορία του για τους νεαρούς παίκτες. Οι λαμπρές προσπάθειές τους μπορεί να μεταφραστούν σε μια καλοπροαίρετη ευκαιρία υπό την προστασία του.

«Τέσσερα γκολ του Hugill, είναι επίσης κορυφαίος επιθετικός, ανυπομονούμε να δούμε την ανάπτυξή του. Ο Amad [Diallo] κάνει μια καλή αρχή και γιατί ο Joe δεν πήρε ο ίδιος το πέναλτι για να πάρει πέντε γκολ, θα τον ρωτήσω.»