ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Ολυμπιακός τα Φαβορί για την Κούρσα του Τίτλου

Μετά από τους πρώτους έξι αγώνες της εξ αναβολής 15ης αγωνιστικής, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα δεν υπάρχουν αλλαγές. Οι προπορευόμενες ομάδες στον πίνακα της Super League συνέχισαν με νίκες, καθώς ως γηπεδούχοι νίκησαν οι ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός.

Ο ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη επικράτησε με 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Παρόλο που αναμενόταν ότι ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε εύκολα να φτάσει στη νίκη, ο ΠΑΣ Γιάννινα προέβαλε μεγάλη αντίσταση στους ασπρόμαυρους. Συγκεκριμένα, στο 38ο λεπτό ο Δημήτρης Πέλκας εκτέλεσε πέναλτι για το 1-0, και ο Μάνος κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ στο 52ο λεπτό, με τους Ηπειρώτες να επιστρέφουν στο παιχνίδι. Ο Άκπομ δεν μπόρεσε να μετατρέψει το πέναλτι σε γκολ και έχασε την ευκαιρία να προσθέσει ένα πέμπτο γκολ στον λογαριασμό του. Αλλά ο νεαρός Πολωνός, Κάρολ Σβιντέρσκι, μια νέα ενίσχυση του ΠΑΟΚ από αυτή την μεταγραφική περίοδο, σκόραρε το δεύτερο γκολ στο 87ο λεπτό για το 2-1.

Στην άλλη πλευρά, στην Αθήνα ο Ολυμπιακός αναμετρήθηκε με την ΑΕΛ της Λάρισας και πανηγύρισε με το επιβλητικό 4-0. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με το γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού, ο οποίος μετά από την ασίστ του Νάτσα σκόραρε το πρώτο γκολ του για τους ερυθρόλευκους. Ότι η Λάρισα δεν ήταν έτοιμη φάνηκε κι από το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός σκόραρε το δεύτερο γκολ του μόλις στο 16ο λεπτό. Ο Κωνσταντίνος Φορτούνης σκόραρε σε αυτόν τον αγώνα τρεις φορες, πρώτα στο 16ο λεπτό εκτέλεσε πέναλτι, και έπειτα σημειώνοντας τα γκολ στο 44ο και 75ο λεπτό του αγώνα. Έκανε ένα μεγάλο παιχνίδι με χατ τρικ και τώρα αριθμεί 7 γκολ.

Olympiacos FC player Kostas Fortounis – Giannis Papanikos / Shutterstock.com

Η ομάδα της ΑΕΚ καλωσόρισε τον Λεβαδειακό στο στάδιο ΟΑΚΑ. Το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Εζεκιέλ Πόνσε σκόραρε στο 24ο λεπτό μετά από ασίστ του Γκάλο. Αυτό ήταν το δωδέκατο γκολ για τον Αργεντίνο επιθετικό στους 17 αγώνες του πρωταθλήματος. Οπότε η ΑΕΚ με 3 νέους βαθμούς παρέμεινε στην πορεία για την κατάκτηση τίτλου, πίσω από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό.

Στις πέντε πρώτες ομάδες ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε ως φιλοξενούμενος, αφού νίκησε τον Παναιτωλικό με 0-1 και ο μόνος σκόρερ στον αγώνα ήταν ο Γιάννης Μπουζούκης, που σκόραρε με ασίστ του Φεντερίκο Μακέντα για το τέταρτο γκολ του στην Super League αυτή τη σεζόν. Στο 60ο λεπτό ο ΠΑΟ έμεινε χωρίς τον Κάτσε, αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατόρθωσαν να κάνουν τίποτα περισσότερο με το αποτέλεσμα να παραμένει αμετάβλητο μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στα εναπομείναντα παιχνίδια που θα διενεργηθούν σήμερα, ο OΦΗ περιμένει τον Ατρόμητο που κέρδισε το προηγούμενο παιχνίδι, και η Ξάνθη περιμένει τον Άρη. Το πρώτο παιχνίδι είναι στο πρόγραμμα στις 17:15 ενώ η Ξάνθη και ο Άρης παίζουν στις 19:00.