ΠΑΟΚ, ΑΕΚ και Ολυμπιακός φαβορί για την κούρσα του τίτλου

Μετά από πρώτα έξι παιχνίδια της εξ αναβολής 15ης αγωνιστικής στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα δεν υπάρχουν αλλαγές. Οι προπορευόμενες ομάδες στο πίνακα του Super League συνέχισαν με νίκες, καθώς ως γηπεδούχοι νίκησαν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός.

Ο ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη επικράτησε με 1-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα. Παρόλο που αναμενόταν ότι ο ΠΑΟΚ θα μπορούσε εύκολα να φτάσει στη νίκη, ο ΠΑΣ Γιάννινα προσέφερε μεγάλη αντίσταση στους «ασπρομαύρους». Συγκεκριμένα, στο 38ο λεπτό ο Δημήτρης Πέλκας εκτέλεσε το πέναλτι για 1-0, και ο Μάνος κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ στο 52ο λεπτό και οι Ηπειρώτες επέστρεψαν στο παιχνίδι. Αυτά δεν ήταν όλα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άκπομ δεν μπόρεσε να μετατρέψει το πένταλτι σε γκολ και έχασε ευκαιρία να προσθέσει πέμτο γκολ στο λογαριασμό του. Αλλά ο νεαρός Πολωνός, ο Κάρολ Σφιντέρσκι, μια νέα ενίσχυση του ΠΑΟΚ από αυτή μεταγραφική περίοδο, σκόραρε γκολ στο 87ο λεπτό για 2-1 και έτσι έβαλε ένα σημείο σε αυτό το παιχνίδι.

Στην άλλη πλευρά, στην πρωτεύουσα ο Ολυμπιακός συναντήθηκε με την ΑΕΛ από τη Λάρισσα και πανηγύρισε με πειστικό 4-0. Οι γηπεδούχοι πρωτοεμφανίστηκαν με το γκολ του Γιώργου Μασούρα στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού, ο οποίος με το ασίστ του Νάτσα σκόραρε το πρώτο γκολ του για «ερυθρόλευκους» και τελικά έπαιξε 90 λεπτά. Ότι η Λάρισα δεν ήτανε έτοιμη φαίνεται και από το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός σκόραρε το δεύτερο γκολ στο 16ο λεπτό, το οποίο ουσιαστικά λύθηκε αυτό το παιχνίδι. Ο Κωνσταντίνος Φορτούνης, ο οποίος σκόραρε σε αυτόν τον αγώνα τρεις φορες, πρώτα στο 16ο λεπτό εύστοχα εκτέλεσε πέναλτι, και μετά σημείωσε τα γκολ στο 44ο και 75ο λεπτό του αγώνα, όπου έπαιξε ένα μεγάλο παιχνίδι με χατ τρικ και τώρα έχει εντυπωσιακά 7 γκολ.

Olympiacos FC player Kostas Fortounis – Giannis Papanikos / Shutterstock.com

Οι γείτονες των «ερυθρόλευκων» από την Αθήνα, η ομάδα της ΑΕΚ, καλωσόρισε τον Λεβαδειακό στο στάδιο ΟΑΚΑ. Το παιχνίδι επιλύθηκε ακόμα και στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Εζεκιέλ Πόνσε σκόραρε στο 24ο λεπτό με το ασίστ του Γκάλο. Αυτό ήτανε δωδέκατο γκολ για τον επιθετικό της Αργεντινής στους 17 αγώνες του πρωταθλήματος, οπότε η ΑΕΚ με 3 νέους βαθμούς παρέμεινε στην πορεία για κατάκτηση τίτλου πίσω από τους ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό.

Από τις πέντε πρώτες ομάδες ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε ως φιλοξενούμενος, αφού νίκησε τον Παναιτωλικό με 0-1 και ο μόνος σκόρερ στον αγώνα ήταν ο Γιάννις Μπουζούκης, ο οποίος σκόραρε με ασίστ του Φεντερίκο Μακέντα για το τέταρτο γκολ στο Super League αυτή τη σεζόν. Στο 60ο λεπτό ο ΠΑΟ έμεινε χωρίς τον Κάτσε, αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατόρθωσαν να κάνουν τίποτα περισσότερο και το αποτέλεσμα παρέμεινε αμετάβλητο μέχρι το τέλος του αγώνα.

Στα εναπομείναντα παιχνίδια που πρέπει να παιχτούν σήμερα, ο OΦΗ περιμένει τον Ατρόμητο που κέρδισε το προηγούμενο παιχνίδι, και η Ξάνθη περιμένει τον Άρη. Το πρώτο παιχνίδι είναι στο πρόγραμμα από τις 17:15 ενώ η Ξάνθη και ο Άρης παίζουν από τις 19:00.