Οι έξι ομάδες πήραν εισιτήρια για προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος

Διεξήχθησαν συνολικά 6 παιχνίδια στο Κύπελλο Ελλάδος, από τα οποία δυο την Τρίτη και τέσσερα την Τετάρτη. Αναμένουμε σήμερα ακόμα δυο: ΟΦΗ – Εργοτέλης και Παναθηνάικος – Λαμία.

Στα πρώτα παιχνίδια που έγιναν ο Πανιώνιος ως γηπεδούχος νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με σκορ 2-0, ενώ ο ΠΑΟΚ επίσης στο γηπεδό του πήρε την νίκη από Παναχαϊκή με 5-0.

Οι Ατρόμητος και Απόλλων Σμύρνης στη ρεβάνς έπαιξαν με 2-1, και συλονικά το σκορ τους είναι 5-1 με τον Ατρόμητο να πάρει την πρόκριση. Στο 6` ο Μούγιακιτς μπήκε στη πορεία της μπάλας και σκόραρε για το 1-0. Στο δεύτερο μέρος και οι δυο προπονητές αποφάσισαν να αλλάξουν τις τακτικές. Στο 63` ο Μπρούνο σκόραρε για 2-0, και μετά από τέσσερα λεπτά ο Βάρκας κατάφερε να μειώσει το πλεονέκτημα του γηπεδούχου. Μέχρι τέλος του παιχνιδιού τίποτα δεν άλλαξε και έτσι ο Ατρόμητος μπήκε τρίτος στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, μετά τους Πανιώνιο και ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον AOΧ Κισσαμικός στο ΟΑΚΑ, όπου γιόρτασε με το 5-0 γκολ. Ο Βραζιλιανός, ο Ροντρίγκο Γκάλο άνοιξε το σκοπ στο 20ο λεπτό, και ο Νέναντ Κρστιτσίτς διεύρυνε το προβάδισμα ύστερα από επτά λεπτά. Ήτανε το πρώτο του γκολ με την φανέλα του ΑΕΚ. Σε δεύτερο ημίχρονο ο Μάνταλος σκόραρε στο 57` από το σημείο του πέναλτι και ο Μάρκο Λιβάγια σε τρία λεπτά έστειλε τη μπάλα δυο φορές στα δίχτυα της εστίας των Χανίων, το 78` και το 81`. Ο Κροάτης ποδοσφαιριστής έπαιξε άλλο ένα καλό παιχνίδι σε «κιτρινόμαυρη» φανέλα, αν και του έφτασε μόνο μισή ώρα παιχνιδιού, καθώς βγήκε στο γήπεδο στο 58ο λεπτό όταν αντικατέστησε τον Εζεκιέλ Πόντσε. Παρόλο που στο πρώτο παιχνίδι ήταν 1: 1, στον δεύτερο η ΑΕΚ με την πειστική νίκη εξάλειψε τον αντίπαλο από την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

AEK Athens F.C. player Rodrigo Galo Brito – Review News / Shutterstock.com

Σε ένα από τα πιο καλύτερα φετινά παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, ο Αστέρας κατάφερε να νικήσει την ΑΕ Λάρισα στη Τρίπολη με απίστευτο σκορ 5-3. Ακόμα και 8 γκολ είδαμε σε αυτόν τον αγώνα.  Εκτός από τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ που σημείωσαν ανά 5 γκολ, και σε αυτόν τον αγώνα ο γηπεδούχος κατάφερε να πετύχει τον ίδιο αριθμό γκολ. Ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Νίκολα Ζίζιτς στο 7ο λεπτό και ο Άνχελ νίκησε τον Κρίστινσον με την κεφαλιά γοα το 2-0 στο 40`.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, στο 52ο λεπτό, ο Ακόστα μειώνει στο 2-1, και 6 λεπτά αργότερα ο Χόσε Λουίς Βαλιέντε πέτυχε και τρίτο γκολ για 3-1. για εγχώριους παίκτες. Αυτό το αποτέλεσμα ήταν σε ισχύ για ολόκληρα δυο λεπτά, όταν στο 60ο, ο σκόρερ για την ΑΕΛ ήταν ο Λευκορώσος Ευγκένι Σικάφκα. Τα δίχτυα ξεκουράστηκαν μέχρι το 75ο λεπτό, όταν ο Νίκολα Ζίζιτς ισοφάρισε για το σκορ 3-3 και έτσι μείωσε το λάθος του από την αρχή της αναμέτρησης.  Στη συνέχεια, η ομάδα της Τρίπολης χρησιμοποίησε δύο ευκαιρίες στις οποίες σημείωσαν γκολ στο 78ο και 85ο λεπτό μέσω του Νίκου Καλτσά και του Μάρκ Φερνάντεθ και έβαλαν τα τελικά  5-3 σε αυτόν τον αγώνα. Με συνολικό σκορ 7-6 οι Αρκάδες προκρίθηκαν στους οκτώ του Κυπέλλου Ελλάδος. Εκτός από τα γκολ, το παιχνίδι ήταν πλούσιο σε μονομαχία, όπου φαινόταν ότι και οι δύο ήθελαν μεγάλη νίκη και υπήρχε η ευκαιρία και για τις δύο ομάδες να πάνε στην επόμενη φάση, αλλά ο Αστέρας ήτανε πιο τυχερός.

Ο Ολυμπιακός μετά την ισοπαλία στη Ξάντη έπαιξε καλό αγώνα στο Στάδιο Καραϊσκάκη και γιόρτασε με 3: 1. Δύο γκολ σκόραρε Ντανιέλ Ποτνένσε στο 29ο και 61ο λεπτό, με τον Χασάν να σκοράρει στο 52ο  λεπτό. Δεδομένου ότι το αποτέλεσμα ήταν  2-0, ο προπονητής των «ερυθρόλευκων»,  ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε κάποιες αλλαγές ώστε οι υπόλοιποι παίκτες να ξεκουραστούν για κάποια από τα επόμενα παιχνίδια. Δεδομένων όλων των αλλαγών, μετά την είσοδο τον Μπουχαλάκη στο παιχνίδι και του γρήγορου τραυματισμού του, η ομάδα από Πειραιά έπρεπε να παίξει με 10 παίκτες κατά τα τελευταία 20 λεπτά. Στο τέλος, η Ξάνθη σημείωσε ένα γκολ, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η κλήρωση για τη συνέχιση του Κυπέλλου Ελλάδος έχει προγραμματιστεί για την Παρασκευή, όταν θα είναι γνωστά τα ζευγάρια της επόμενης φάσης.