AEK μόνο για ένα ημίχρονο νίκησε πειστικά τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Ζωσιμάδες»

Μετά το διάλειμμα του ελληνικού πρωταθλήματος  ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής, με τελευταίο ματς όπου η ΑΕΚ ως φιλοξενούμενος πειστικά νίκησε τον ΠΑΣ Γιάννινα με το αποτέλεσμα 4-0.

Οι «κιτρινόμαυροι» και σε αυτό το ματς αγωνίστηκαν χωρίς την υποστήριξη των φιλάθλων τους λόγω της τιμωρίας που τους επιβλήθηκε, αλλά από την αρχή ήθελαν μόνο την νίκη προκειμένου να διατηρήσουν την πορεία με άλλες ομάδες για την κατάκτηση του τίτλου. Η ζήτηση του ελληνικού τεχνικού, του Μαρίνου Ουζουνίδη, ήτανε να ξεχασθεί το προηγούμενο παιχνίδι για το Κύππελο Ελλάδος όπου ισοφάρισαν με τον Κισσαμικό στα Χανιά, με αποτέλεσμα 1-1.

Οι Αθηναίοι σε αυτή την αναμέτρηση διατήρησαν το σχηματισμό 3-5-2, ενώ η ομάδα από την Ηπειρωτική πρωτεύουσα έπαιξε με κανονικό 4-4-2. Πολύ γρήρογα, ήδη σε 5ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι  σημείωσαν το πρώτο γκολ με την εκτέλεση πέναλτι από τον Πέτρο Μάνταλο, μετά από φάουλ  του Αλέξανδρου Αποστολόπουλου.

Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε εκεί, αλλά συνέχισε με υψυλό ρυθμό και επιθέσεις, και γρήγορα το σκορ έγινε 2-0 όταν με την συμπλήρωση του 20λεπτου ο Αλέξης Μιχαήλ που προσπάθησε να αποτρέψει την τροφοδοσία του Λιβάια, έστειλε  την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Από εκείνη τη στιγμή, φαινόταν ότι οι γηπεδούχοι ήταν απογοητευμένοι και πως θα ήταν δύσκολο να επιστρέψουνε στον ρυθμό, που αντανακλάθηκε και στο αποτέλεσμα.

Marko Livaja – Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

Η ΑΕΚ κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μέχρι τέλος του πρώτου ημίχρονου ο τερματοφύλακας των γηπερδούχων, ο Βελλίδης, έπρεπε να τραβήξει τη μπάλα από το δίχτυ δύο φορές ακόμα. Ο νεαρός Αργεντινός επιθετικός, ο Εζεκιέλ Πόνσε σημείωσε και τα δύο γκολ με κεφαλιές, ενώ και στους δύο γκολ ανταποκρίθηκε καλά στα σουτ των συμπαίκτων του, του Γκάλο και του Λιβάια.

Το δεύτερο ημίχρονο πήγε πολύ πιο ήρεμα και ισορροπημένα, και έτσι οι προπονητές των δύο ομάδων έκαναν κάποιες αλλαγές και πρόσφεραν την ευκαιρία και σε άλλους παίκτες. Για ΑΕΚ έπαιξε ο Νέναντ Κρστιτσίτς , ο νέος παίκτης από την Σερβία που ήρθε στην ομάδα αυτή τη χειμερινή μεταβατική περίοδο. Έπαιξε 68 λεπτά όταν αντικατέστησε τον Αναστάσιο Μπακασετά, ο οποίος μετά τον τραυματισμό επέστρεψε στην ομάδα μετά από πολύ καιρό.

Στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την ευκαιρία να μετριάσει την ήττα της, καθώς ο διαιτητής Στέφανος Κουμπαράκης έδειξε την άσπρη βούλα, ο Στέφανος Αθανασιάδης εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά έχασε, οπότε το τελικό σκορ ήταν 0 – 4. Το πέναλτι αυτό είχε καταλογιστεί στο μαρκάρισμα του Τσιγκρίνσκι επί του Κρίζμαν.

Η ΑΕΚ ενίσχυσε την τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει 14 βαθμούς και βρίσκεται στη δωδέκαστη θέση.

Γήπεδο: Ζωσιμάδες, Γιάννινα

Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης (ΕΠΣ Θράκης)

Βοηθοί: Γεώργιος Χατζηνάκος (ΕΠΣ Δράμας), Χρήστος Τζιώτζιος (ΕΠΣ Θράκης)

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης – Αποστολόπουλος, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Λίλα, Γιάκος (83` Ξύδας), Νικολιάς (76` Νάουμετς), Παμλίδης (46` Σιόντης), Κρίζμαν, Αθανασιάδης.

ΑΕΚ (Μάριος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (46` Τσόσιτς), Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Μάνταλος, Άλεφ, Γκάλο, Μπακασέτας (69` Κρστιτσίτς), Λιβάγια, Πόνσε (80` Μπογέ).

Γκολ: 5` πεν. Μάνταλος, 21 αυτ. Μιχαήλ, 45` και 45+3` Πόνσε